Svet, Užitočné rady a tipy

Ako si našetriť na cestovanie a prečo vlastne cestovať?

Cestovanie je v súčasnosti veľmi obľúbenou aktivitou. Viete ale, prečo je dobré cestovať? Čo vám táto činnosť prináša? A ako si na cestovanie našetriť? My sme sa na to pozreli a zistili sme pár zaujímavostí.

Ten pocit, keď pozeráte von z okna vášho auta či vlaku a máte čas premýšľať, je na nezaplatenie. Môžete spoznávať nových ľudí a počúvať ich príbehy. Cestovanie vám dáva pocit voľnosti , slobody a pocit, že ste objavili niečo nové. Niečo, na čo len tak rýchlo nezabudnete. Na nových miestach nachádzate vaše nové ja. Odvážnejšie, veselšie a uvoľnenejšie. Čo všetko je výhodou cestovania?

Spoznávanie nových ľudí

Noví ľudia, nová komunikácia a množstvo nových a pútavých príbehov a zážitkov. Na cestách môžeš stretnúť aj priateľov na celý život.

Jedlo

Ak miluješ jedlo a dokážeš si ho vychutnávať, tak cestovanie bude pre teba ešte krajšou záležitosťou. Rôzne kraje a miesta ponúkajú rôzne špeciality a dobroty, najmä od domácich, ktoré si nemôžeš nechať ujsť.

Odvaha bude tvojou silnou stránkou

Popri cestovaní si môžeš vyskúšať aj také činnosti, ktoré ti naháňali strach. Na nových miestach máš možnosť objaviť svoje nové ja a zároveň odhodiť bariéry a užívať si prítomný okamih. V novom prostredí máš možnosť nájsť odvahu aj na také dobrodružstvá, aké doma nezažiješ.

Nával energie

Výlety a zájazdy, najmä do krásnej prírody, vám zabezpečia, že si oddýchnete a zároveň  načerpáte novú energiu. Stačí vám len pár dní a zabudnete na bežné problémy a hektický život tam doma.

Realita ako na dlani

Môžete pozerať dokumentárne filmy a relácie, vyhľadávať si obrázky či videá, ale ten pocit, keď to môžete vidieť všetko na vlastné oči, je na nezaplatenie. Nenahradí vám ho nič. Bude to váš vlastný pohľad, vlastná skúsenosť a zážitok. Videli ste už naše netradičné zájazdy?

Ako ale cestovať tak, aby to nárazovo nezaťažilo vašu peňaženku?  

Na cestovanie nemusíte byť bohatí, no je dobré poznať spôsoby, ako si na cestovanie peniaze našetriť. Nasledujúce tipy vám môžu pomôcť, ako utrácať menej a tým pádom šetriť viac. Možno v tom nájdete inšpiráciu aj vy.

  1. Staňte sa finančne zodpovedným človekom

Nebude to jednoduché, ale šetrenie na cestovanie si vyžaduje dlhší čas. Je to o vás a vašom rozhodovaní, kedy si vyberáte, do čoho peniaze investujete a do čoho nie. Ak si zodpovedne rozdelíte vaše veci na tie, ktoré skutočne potrebujete a ktoré nie, podarí sa vám ušetriť celkom dosť peňazí.

  1. Sledujte svoje výdavky

Ak si svoje financie nesledujete, neviete ako rýchlo odchádzajú alebo prichádzajú. Sledovanie výdavkov je dôležitou súčasťou vzdelávania o vašich financiách. Viem, že si vaše výdavky iste sledujete, ale je dobré robiť to v pravidelných intervaloch. Takto si budete počítať, koľko financií a hlavne na čo vám každý mesiac odchádza. Počítajte si, koľko miniete týždenne na jedlo a koľko na zábavu? Píšte si to a počítajte a budete vedieť, ako na tom ste.

  1. Rozpočet

Ak si chcete našetriť na cestovanie, je dobré vytvoriť si dva rozpočty, a to rozpočet vašej cesty a vášho bežného života. Je dobré vypočítať si a zistiť, koľko vás bude cesta stáť. Ak máte plán, viete si aspoň približne určiť, koľko peňazí denne budete na vašom výlete potrebovať. Dnes už dokážeme zohnať ubytovanie aj letenky za skvelú cenu. Ak si vypočítate, že vás bude váš zájazd na 5 dní stáť so všetkým napríklad 200€, vypočítate si, koľko by ste si mali z vašej mesačnej výplaty odkladať a to podľa toho, koľko mesiacov pred výletom začínate sporiť.

  1. Znížte si svoje zbytočné výdavky

Vezmite si papier a nakreslite naň vertikálnu čiaru do stredu. Na jednu stranu napíšte POTREBY a na tú druhú TÚŽBY. Potom umiestnite všetko, na čo mesačne míňate, do jedného z týchto stĺpcov. Keď už máte položky roztriedené, v stĺpci TÚŽBY, si ku každej položke dopíšte, koľko čo stojí. Keď si to spočítate, získate sumu, ktorú ušetríte.

  1. Iné nápady
  • Varením vlastného jedla doma, namiesto chodenia do reštaurácií, taktiež ušetríte.
  • Vyhliadnite si supermarkety, kde nakúpite kvalitné potraviny a drogériu za nižšie ceny. Nákupné reťazce sa totiž v cenách môžu líšiť. Po mesiacoch uvidíte rozdiel .
  • Nie, nepotrebujete vždy ten najnovší telefón a nie nemusíte mať 5 rôznych odtieňov rúžov.
  • Ako pomôcka vám môžu poslúžiť aj rôzne aplikácie na pomoc pri šetrení. Treba však dávať pozor na ich dôveryhodnosť.

 

Cestovanie môže byť vaša vášeň a zároveň vám môže priniesť veľa pozitívneho do života. Aj spomínané rady, ako si na cestovanie našetriť sú takou malou pomôckou, kde začať. Je to na vás a len vy poznáte svoje financie najlepšie. Nezabúdajte, že cestovať a objavovať môžete aj s nami. Pozrite si naše netradičné zájazdy.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *