Svet, Užitočné rady a tipy

Na čom na dovolenke SKUTOČNE záleží

Vo svojom živote som absolvovala mnoho dovoleniek a ciest. Niektoré mi zostali v pamäti dlhšie, iné menej. A tak som sa začala zamýšľať nad tým, ktoré sú to tie momenty, čo mi zostávajú v pamäti nadlho. Čo presne ich robí výnimočnými? Aká je ich „tajná esencia“, vďaka ktorej na ne rada spomínam ešte roky po.

Skúsim Vám to vysvetliť na príklade s výberom ubytovania. Častokrát som vyhľadávala fajnové dizajnové hotely v tej najlepšej lokalite. Jasné – za takéto ubytovanie miniete nemalý peniaz, ale nakoniec zistíte, že ste v hoteli aj tak iba prespávali a nemali čas si ho viac vychutnať . A tu prichádza moje vlastné uvedomenie si, na čom skutočne záleží. Že to nie je krásne „vygruntovaná“ hotelová izba s úslužným personálom na vychýrenej adrese, ale niečo celkom, ale celkom iné.

Do Lisabonu som cestovala často kvôli práci. Môj zamestnávateľ spolupracoval s 5-hviezdičkovým hotelom, kde som sa zvykla ubytovať. Nemusím opisovať, že všetko v ňom bolo veľmi pekné a na úrovni. Bohaté raňajky, večne usmiaty servis… Náhoda či osud však zariadili, aby bol hotel pri jednej z mojich opakovaných návštev celkom obsadený. A tak som bola nútená nájsť si alternatívu. Vybrala som si ubytovanie typu Bed & Breakfast v bežnej, nie úplne centrálnej polohe a zrazu sa predo mnou doslova „roztrhlo vrece autentických zážitkov“.

Musela som sa tam dopraviť električkou – zážitok č. 1. 🙂

Keďže to bola bežná obytná zóna, nebola vyšperkovaná modernými reštauráciami určených pre turistov. Aby som teda na večer nezostala hladná, musela som skončiť prácu v normálnom čase a nájsť si reštauráciu, kam chodia jedávať miestni – za 2/3 z ceny, ktorú by som zaplatila za večeru v centre mesta – zážitok č. 2.

V reštaurácii ponúkali menu iba v portugalčine, a tak som sa snažila komunikovať portugalsky, rovnako ako v obchode a okolí. Nemusím vám hovoriť, že to miestni ocenili – zážitok č. 3.

Počas raňajok som vždy klábosila s majiteľkou B&B Martou a jej mamou. Tá každé ráno vypekala chutné voňavé koláče, ktoré sme jedávali s hosťami na raňajky. Okrem rodinnej histórie mi porozprávali, ako sa Marta rozhodla v 22 rokoch podnikať a prerobiť 9-izbový byt! na ubytovanie typu B&B – zážitok č. 4.

V jedno ráno, keď som sa ponáhľala na skoré pracovné stretnutie a nestíhala som sa naraňajkovať, pripravila mi Marta v zlomku sekundy desiatu (tzv. doggie bag). No a keď uvidela moju dokrčenú košeľu, už aj ma „vyzliekala“, aby mi ju jej mama vzápätí dokonale vyžehlila. Jednoducho – správali sa ku mne ako k členovi rodiny, ktorý sa ponáhľa do roboty. A na to len tak ľahko nezabudnete – ultimátny zážitok č. 5.

A toto sú presne tie momenty, ktoré v hoteli nezažijete. Momenty, ktoré si zapamätáte. Momenty, počas ktorých sa k vám niekto správa ľudsky, zdieľa s vami kúsok seba. Že hotelová izba má krásne vybavenie je síce fajn, ale to nie je to, čo nám zostáva v pamäti. Že je personál profesionálny, je tiež fajn, ale je to neosobné, nezapamätateľné, nič viac sa nedozviete. (A dokrčenú košeľu vám tiež nikto z nich len tak nevyžehlí ,-))

Takže – ak by som to zhrnula – čo je naozaj dôležité?

Je to osobný kontakt s miestnymi ľuďmi. Sú to autentické zážitky, precítenie miestnej atmosféry. Sú to osobné rozhovory s domácimi, pri ktorých sa dozviete aj iné informácie, ako nájdete v bedekroch. Je to tvorenie si vlastných zážitkov, vystúpenie z vlastnej zóny komfortu. Je to najmä ľudský, osobitý (nielen profesionálny) prístup. Nuž a keď hovoríme priamo o ubytovaní, na čom naozaj záleží, je čistota priestorov.

Od tohto momentu vyhľadávam najmä B&B ubytovanie, kde mám zaručené, že prídem do kontaktu s miestnymi ľuďmi a keď medzi nami „preskočí iskra“, určite sa dozviem dobré tipy, čo vidieť, ochutnať a zažiť. Tipy na niečo „tajné“ a zaujímavé, čo by som sa od hotelovej recepčnej len tak ľahko nedozvedela.

PS: A verte, že ak máte záujem spoznať autentický život v okolí, tá iskra zaručene preskočí. Miestni zamestnanci a majitelia B&B totiž chcú, aby ste sa v ich meste cítili ako doma.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *