Užitočné rady a tipy

Môj prvý blog o živote a cestovaní.

Už odmalička som sa nevedela dočkať dospelosti, keď budem môcť cestovať a zažiť iný svet. Ani som sa nenazdala a v 18-ich rokoch som sa ocitla v Brazílii. Po návrate na Slovensko sa mi naskytla možnosť nastúpiť do novovznikajúcej finančnej spoločnosti, kde som zostala ďalších 14 rokov! Možno aj z pohodlnosti to bolo tak dlho. Mala som vynikajúci plat, rôzne dôležité pozície v Bratislave, vo Viedni i v Singapure, učila som sa nové zručnosti… Ale v istom momente som prišla na to, že napriek tomu všetkému nie som šťastná. Cítila som sa stratená, na pokraji vyhorenia a moje hodnoty boli skôr na záťaž ako na osoh.

Konzultantskú zmluvu s firmou som teda nepredĺžila, z banky som odišla a kúpila si letenku na Hawaii. A vybrala som sa tam úplne sama… Mimochodom, bola to moja najlepšia dovolenka v živote a objavila som tam doslova raj na zemi. Počas absolútneho resetu som si začala klásť otázky:  „Neexistuje spoločnosť, ktorá vyznáva také hodnoty, ako ja? Taká spoločnosť, kde budú moje talenty podporované, kde budú ľudia radi navzájom spolupracovať a pomáhať si? Kde budem cestovať a naďalej spoznávať nové krajiny a kultúry“?

A úplnou náhodou som si po návrate našla prácu v cestovnom ruchu. Za posledných päť rokov som precestovala celú Európu a Britské ostrovy. Čo je to len tak „sedieť v pokoji doma“ som nepoznala. Moji kolegovia v práci aj na cestách boli úžasní, boli sme vynikajúci tím, rozumeli si aj v súkromí, boli sme motivovaní, nachádzali autentických, lokálnych dodávateľov, vytvárali rôzne „zlepšováky“, aby mohli ľudia z dovolenky zachytiť čo najviac z lokálneho života a mali sme rovnaké hodnoty. Po čase mi však neustále organizačné zmeny našej firmy začali prekážať a jednoducho som zistila, že mám odlišné predstavy a tak vznikol môj nápad: „Prečo to neskúsiť sama?“

Prečo nevytvoriť spoločnosť, kde ľuďom rozšírime obzory, dáme im nahliadnuť do života miestnych obyvateľov, možnosť niečo nové sa naučiť a zároveň si kvalitne oddýchnuť? Skrátka – vytvoriť cestovanie všetkými piatimi zmyslami? Spoločnosť, kde budem môcť naďalej cestovať a spoznávať kultúry, ich zvyky a ľudí?

Základ z predošlej firmy vo mne stále rezonuje: ukáž autentickú tvár, vyhľadávaj ľudí podľa hodnôt a nie podľa ich pracovných skúseností, preferuj spoluprácu miesto individualizmu, maj otvorený a flexibilný prístup, komunikuj jasne a otvorene. To všetko sú hodnoty, ktoré žijem. Hodnoty, ktoré podľa mňa vedia vytvoriť úspešnú spoločnosť, v ktorej budú ľudia radi chodiť do práce. Spoločnosť, kde pracovná doba nebude prekračovať bežnú pracovnú dobu, aby sme mali čas aj na svoj súkromný život. Spoločnosť, kde múdrym rozdelením kompetencií pracujeme efektívnejšie, kde vyjde na povrch ten najlepší potenciál každého z nás a kde rozhodujeme ako tím, spoločne.

V tomto uponáhľanom životnom štýle nám už nestačí zabookovať si dovolenku pri mori a dva alebo tri týždne čítať knihy. Veď kto si už môže zobrať dovolenku dlhšiu ako desať dní? Oddýchneme si naozaj? Tajne pozeráme na naše smartfóny, kontrolujeme stovky e-mailov a už v hlave riešime rôzne scenáre, čo a ako budeme riešiť, keď sa vrátime do práce. Nuž a keď sa vrátime, ako dlho nám vydrží oddýchnutá myseľ? Týždeň, tri dni, niekoľko hodín? A sme späť v tom istom kolotoči povinností a starostí…

Chcem vytvoriť cestovnú spoločnosť, v ktorej ponúknem ľuďom dovolenku síce bez adrenalínových športov, ale s pocitom, že niečo zažili, že si vyčistili hlavu. Dovolenku, kde nemali čas pozerať maily, pretože boli zaneprázdnení iným, zaujímavým programom. Dovolenku, ktorá im možno otvorí obzory a umožní popremýšľať nad tým, či to, čo robia v práci, ich naozaj napĺňa. Dovolenku, na ktorej si možno nájdu nového koníčka. A priala by som si, keby sa v skupinkách klientov vytvorili aj nové priateľstvá a možno i pracovné partnerstvá.

A čo to dá mne? Je pre mňa dôležité, že ľudí inšpirujem, dávam im pocit dobre stráveného času, niečo nové im poodhalím, že ocenia spoznávanie krajiny tak, ako ju spoznávam rada ja sama. Že podporím regionálnych dodávateľov, naozajstných ľudí, ktorí robia svoju prácu s láskou a zanietením. Že môžem preukázať svoju autentickú stránku, nemusím sa pretvarovať a prispôsobovať veciam, s ktorými nesúhlasím. Beriem zodpovednosť sama za seba a sama si určujem, do čoho, s kým a ako pôjdem. Je pre mňa dôležité, že ja a moja nomádska duša žijeme v naplnení, uspokojení a s ľahkosťou…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *