Slovensko

Viete, aká je najextrémnejšia túra na Slovensku?

Trúfli by ste si? Cesta hrdinov SNP má 760 kilometrov a zdolať ju celú trvá približne mesiac. Aj keď je to najdrsnejšia túra na Slovensku, stále má svojich priaznivcov, ktorí sa ju pokúšajú zdolať.

Prejsť pešo cez celé Slovensko musí byť iste drina. Táto trasa si vyžaduje skutočne odolné nohy. Cesta SNP je našou najdôležitejšou turistickou magistrálou a siaha zo severovýchodu krajiny- Dukliansky priesmyk, až na západ po Bradlo. Odtiaľ sa pokračuje na Devín no trasa mení názov na Štefánikovú magistrálu. Kedysi to bola jedna trasa, no po roku 1989 sa rozdelila na dve.

Táto trasa má silný historický význam. Prechádza sa totiž oblasťami na Slovensku, ktoré mali dôležitú úlohu počas Slovenského národného povstania. To už naznačuje aj samotný názov. Trasa je označená červenou značkou a v priemere ju dokážu turisti zdolať za 25-28 dní. Trasa prechádza najmä horami a miestami aj cez horské hrebene. Nuž, zdolať ju chce iste poriadnu dávku odvahy!

Medzi základné a známe body trasy patrí Svidník, mesto Bardejov, Kysak, Telgárt, Kráľova Hoľa či Ďumbier. Za najnáročnejšiu časť trasy je považovaný prechod cez hrebeň Nízkych Tatier. Známe body trasy sú aj Čičmany či Trenčianske Teplice. Pri Štefánikovej mohyle sa končí prvá časť trasy. Odvážlivci, ktorí sa rozhodnú pokračovať, končia celú trasu pri Devíne. Poviem vám, že každý, kto vydrží do konca a celú trasu nepreruší, si zaslúži obdiv.

Zdroj foto: pixabay.com

Čo je na tejto trase ešte zaujímavé?

  • Prevýšenie predstavuje viac ako 30 000 metrov
  • Počas trasy prechádzate aj Svätojánskym kostolom v Krahuliach, ktorý je považovaný za symbolický stred Európy
  • Najvyšší vrchol celej cesty je Ďumbier s nadmorskou výškou 2043
  • Na oficiálnom webe Cesty SNP môžete sledovať online všetkých odvážlivcov, ktorí trasu aktuálne zdolávajú. Priebežne tam pridávajú svoje fotky a zážitky a dočítate sa aj to, kedy svoju púť začali a kedy ukončili

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *